Kontinuální péče vedená porodní asistentkou

05.05.2024

Proč bychom měli chtít samostatnou péči porodní asistentky pro ženy s nízkým rizikem během těhotenství, porodu a šestinedělí?

Vědecké výzkumy z posledních desetiletí ukazují, že péče vedená porodní asistentkou v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí je pro zdravé ženy s hladce probíhajícím těhotenstvím tím nejlepším způsobem péče a má nezpochybnitelné pozitivní zdravotní výsledky jak pro ženy, tak i pro novorozence. Ve vyspělých zemích přináší:

  • nižší pravděpodobnost předčasného porodu a perinatální ztráty,

  • méně zásahů do porodu - nižší podíl amniotomií, epiziotomií...,

  • nižší užití analgezie během porodu,

  • nižší podíl porodů ukončených instrumentálně nebo císařským řezem,

  • vyšší podíl spontánních porodů,

  • větší spokojenost žen s těhotenstvím, porodem a šestinedělím,

a to vše bez zvýšení rizik pro matku a dítě ve srovnání s modelem lékařsky vedené péče. (Sandall et al., 2016 a 2024; systematický přehled 17 studií, 18 533 porodů z 5 zemí) 

V ideálním případě by měla být jedné ženě poskytována péče od začátku těhotenství, během porodu, a poté až po závěr šestinedělí jednou nebo několika málo (2-3) porodními asistentkami, které jsou ji důvěrně známé. (ICM, 2021) Z těchto důvodů je péče vedená porodní asistentkou u žen s nízkým rizikem doporučována Světovou zdravotnickou organizací (WHO, 2018), ale také národními úřady v řadě vyspělých zemí.

Péče vedená lékaři je samozřejmě velmi důležitá a potřebná. Jde ale o specializovanou péči, která je vhodná a užitečná pro ženy a novorozence, kteří mají vyšší riziko komplikací nebo mají závažné zdravotní potíže. U žen s nízkým rizikem komplikací se ukazuje jako zbytná, příliš nákladná a přináší horší zdravotní výsledky v podobě vyššího podílu neopodstatněných zásahů a operativních porodů s dlouhodobými důsledky pro zdraví žen i dětí.

Péče vedená porodními asistentkami, které jsou právě pro tento typ péče vzdělávány a mají k tomu mezinárodně uznané kompetence, je v České republice zatím v úplném zárodku. Tuto péči poskytuje hrstka soukromých porodních asistentek, a to ještě s nemalými legislativními a administrativními překážkami, které musí při své práci překonávat. Určité prvky péče vedené porodními asistentkami nalezneme v nově vznikajících Centrech porodní asistence. I zde je ale samostatná péče porodní asistentky poskytována pouze na základě indikace lékaře a jen v krátkém časovém období kolem porodu. Zkušenosti z Center porodní asistence však ukazují, že je o samostatnou péči porodních asistentek ze strany žen nemalý zájem. (Kašparová, 2024)

Chtějme pro zdravé ženy s hladce probíhajícím těhotenstvím (je jich většina) péči vedenou porodními asistentkami. 

Chtějme kontinuální péči během těhotenství, porodu a šestinedělí. 

Chtějme porodní centra a domy vedené porodními asistentkami. 

Chtějme nejlepší péči založenou na důkazech.


Použité zdroje:

ICM, 2021. ICM Professional Framework for Midwifery 2021. International Confederation of Midwives. Dostupné z: https://internationalmidwives.org/resources/professional-framework-for-midwifery-2021/

SANDALL, Jane et al., 2016. Midwife-led continuity models versus other models of care for childbearing women. Dostupné z: https://doi.org/10.1002/14651858.CD004667.pub5

SANDALL, Jane et al., 2024. Are midwife continuity of care models versus other models of care for childbearing women better for women and their babies? Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11005019/

WHO, 2018. WHO recommendations: Intrapartum care for a positive childbirth experience. Geneva: World Health Organization. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513809

KAŠPAROVÁ, Monika, 2024. Centrum porodní asistence, nový koncept péče v porodní asistenci v České republice. Bakalářská práce. Pardubice: Univerzita Pardubice. Fakulta zdravotnických studií.