Neodsuzujme ženy k nekojení neuváženými soudy

18.11.2024

Sdílím pozitivní příklad z laktačního poradenství, který ukazuje, že i miminko, které se od porodu několik týdnů nepřisálo k prsu, se může začít normálně kojit.

Žena prvorodička. Miminko se po vaginálním porodu nepřisává, má obtíže s dýcháním a je převezeno na vyšší pracoviště. Asi týden je v inkubátoru, krmené stříkačkou. Žena si moc přeje kojit, začíná odsávat z prsou, a díky tomu může brzy krmit miminko svým mlékem.

Přisátí k prsu se nedaří ani po přesunutí miminka na normální pokoj, kde je s maminkou. Žena dostává kojící klobouček, s ním ale dítě nepije dostatek mléka. Pokračuje se tedy v odsávání a krmení stříkačkou a lahvičkou.

Od sestřiček v nemocnici žena slyší řadu "důvodů", proč se kojení nedaří:

"Máte ploché bradavky, na takovou bradavku se miminko nemůže přisát."

"Miminko má hluboko uložený sací reflex, proto se nepřisává."

"Dítě je zřejmě flaškový typ."

Tyto soudy jsou nepravdivé, zavádějící a vytváří bezvýchodnou situaci. Odrazují ženy od kojení. Zkoušeli byste dále kojit? Zavoláte si laktační poradkyni, když přijmete přesvědčení, že máte "špatná prsa", miminko má "špatný sací reflex" a je "flaškový typ"?

Z praxe přitom víme, že miminko se může k prsu přisát i řadu týdnů po porodu a začít se normálně kojit. Zvláště pokud se krmí způsobem, který neodrazuje od kojení (kalíšek, lžička) a žena má odbornou pomoc a podporu.

Tato žena se naštěstí nenechává odradit a pár dní po návratu z porodnice volá laktační poradkyni.

1. návštěva, 18. den po porodu
Miminko se ca po 25 minutách přikládání k prsu s motivací pomocí cévky s dokrmem mateřským mlékem (15 ml) přisává k jednomu prsu. Poprvé od porodu se dlouze a vydatně kojí z prsa, pravidelně hluboce polyká. Moje srdce plesá, jde o ukázkové sání s pravidelným polykáním! Tahle zkušenost bude pro miminko motivující Bez dalšího dokrmu se miminko dokojí dosyta a spokojeně usíná.

V dalších dnech se ženě daří pravidelně samostatně kojit z pravého prsu. Přisátí na levé prso se daří jen sporadicky, vždy jen na chvilku, dítě se na prsu zatím nekojí. Levé prso žena odsává a dokrmuje cévkou.

2. návštěva, 22. den
Se ženou dolaďujeme přisátí. Miminko se přisává k oběma prsům a poprvé se krásně kojí z obou prsou, dosyta, bez potřeby dokrmu. Spokojeně usíná. Tak teď už jen, aby takové kojení zvládli sami.

23. den: žena radostně volá, že se pravidelně daří přisátí k oběma prsům. Posledních 24 hodin plně kojí. Miminko je celkově spokojené, budí se na kojení ca každé 3 hodiny a dokojí se do spokojenosti.

Co se změnilo za těch pár dní od propuštění z porodnice? 

Miminko má stejný sací reflex. Prsa se také zásadně nezměnila, bradavky se před kojením stále jeví jako ploché, po kojení jsou hezky formované. Změnil se především způsob přikládání k prsu. Žena se naučila, jak docílit tzv. asymetrického přisátí, s mírným záklonem hlavičky (brada je hluboce zabořená v prsu, nos se prsa nedotýká). Dítě se přisává na spodní dvorec (nikoliv na bradavku, takže plochá bradavka není žádný problém), bradavka se dostává hluboko, až na horní měkké patro, jazyk je hlouběji na dvorci, lépe stimuluje prso, do pusinky teče dostatek mléka a díky tomu se dítě na prsu spokojeně kojí.

Asymetrické přisátí odpovídá fyziologii kojení a je velmi efektivní při řešení řady obtíží s kojením. Je doporučováno např. WHO, UNICEF, v ČR je učeno laktační organizací Mamila, v porodnicích v Česku se ale bohužel zatím příliš nepraktikuje. Nyní se nově dostalo do odborného doporučení pro poporodní péči porodní asistentky vydaného profesními organizacemi UNIPA a ČKPA.

Více o asymetrickém přisátí např. v edukačním videu UNICEF UK nebo v edukačním videu Mamila nebo v článku Správné přisátí je klíč k úspěšnému kojení.