Poradenství při kojení
podpora a pomoc při obtížích s kojením, laktační poradenství
aby pro vás bylo kojení radostí...
Kojením dáváte svému mimiku to nejlepší.
Většina obtíží s kojením je řešitelná. Je třeba hledat skutečnou příčinu obtíží, a tu řešit. Řadě obtíží s kojením se dá úspěšně předcházet.
Máte obtíže s kojením? Je vaše miminko nespokojené? Nemůže po kojení usnout nebo se stále budí a hledá? Nestačí miminku mateřské mléko? Nepřibírá dostatečně?
Je pro vás kojení bolestivé? Máte poraněné, odřené či rozpraskané bradavky? Bolí vás prsa i mimo kojení? Jsou citlivá na dotek, svědí, pálí?
Odmítá se vaše miminko kojit z prsu? Odtahuje se od prsa? Vzteká se u kojení?
Máte bolavá, přeplněná prsa? Nebo se na prsu objevila bolestivá boule, kterou se nedaří vyprázdnit?
Chtěla byste kojit, ale miminko se nedaří přisát se k prsu?
Kojíte s kloboučky a chcete se jich zbavit, ale nejde to?
Toto jsou nejčastější obtíže, se kterými se některé ženy během období kojení potýkají. Většinu těchto obtíží je možné úspěšně řešit a pokračovat v kojení.
Ráda vám poradím a pomůžu, aby se pro vás kojení stalo radostí.
Poradenství při kojení (neboli laktační poradenství) poskytuji u vás doma. Nemusíte nikam s miminkem jezdit, nikde čekat. Přijíždím na domluvený čas, který podle vašeho odhadu odpovídá normální době, kdy by se miminko mělo kojit. To je velmi důležité pro úspěšnost poradenství. V době, kdy je miminko krátce po předchozím kojení nebo potřebuje spát, jej ke kojení zpravidla nejde přesvědčit a nelze kojení dobře zhodnotit.
Na začátku, ideálně v době, kdy miminko ještě spí, rozebereme, jak kojení od porodu až doposud probíhalo, jaké obtíže s kojením řešíte a vysvětlíme si a prakticky si ukážeme (s panenkou) zásady správného přisátí k prsu, které:
- umožňuje děťátku získat maximální množství mléka z prsu
- podporuje dostatečnou tvorbu mléka
- chrání bradavku, aby nedocházelo k jejímu poranění
- umožňuje kojení, které ženu nebolí
Během kojení si prakticky ukážeme, jak zlepšit přisátí k prsu a kojení. Zhodno´tíme vydatnost kojení a podle toho vám doporučím postup dalšího kojení, případně vhodný způsob dokrmování, který vám pomůže zvýšit tvorbu mateřského mléka tak, aby bylo možné, pokud možno, co nejdříve dostatečně kojit i bez dokrmu.
Na první návštěvě hledáme, v čem obtíže spočívají, a jak zlepšit přisátí miminka k prsu, aby kojení nebolelo, aby se posílila tvorba mléka, aby miminko dobře z prsu pilo a prospívalo.... Zkrátka podle konkrétní situace, ve které se nacházíte. Poté je na ženě, aby nové postupy pár dní praktikovala. Důležité je, aby žena upravený způsob kojení dobře a spolehlivě zvládla.
K tomu pomáhá opakovaná návštěva, během které kojení zkontrolujeme a případně doladíme přisátí k prsu. Na další návštěvě je více aktivní žena. Já více pozoruji, co je potřeba ještě doladit, aby kojení dobře fungovalo.
Je to podobné jako třeba návštěva u fyzioterapeuta nebo u lékaře. Na první návštěvě se nastaví nějaký postup, který žena praktikuje a na další návštěvě je kontroluje, dolaďuje, případně přizpůsobuje nové situaci, tak aby se dosáhlo co nejlepšího efektu. Opakované návštěvy mají velmi dobrý efekt a často pomáhají obtíže s kojením dořešit. Na konci je potom spokojené miminko a spokojená žena.
Na laktační poradenství přispívá většina zdravotních pojišťoven z fondu prevence do výše nevyčerpaných příspěvků. Jsem laktační poradkyní Mamila a Laktační ligy a zdravotní pojišťovny moje poradenství z fondu prevence zpětně proplácí (až do výše nevyčerpaného příspěvku).
Reference od mých klientek.
Vybírám pro vás
Další články ke kojení najdete v mém blogu.
Proč a jak podpořit kojení
Kojení je přirozeným způsobem krmení kojence. Miminko je vybaveno sacím a hledacím reflexem a hned po porodu je schopno se přisát k prsu a začít se kojit. První mléko, kterému se říká mlezivo, se v prsou tvoří již od začátku druhého trimestru těhotenství. Žena je po porodu na kojení svého děťátka fyzicky připravena. Přesto se kojení nemusí vždy dařit - maminka i miminko se společnému kojení po porodu učí, a to i když žena kojila předchozí děti.
Správné přisátí je klíč k úspěšnému kojení
Správné přisátí pomáhá miminku získat z prsu co nejvíce mléka, chrání prso před poraněním a ženu před bolestí a je klíčem k dlouhodobě fungujícímu a úspěšnému kojení. Naopak nedostatečné přisátí k prsu stojí za většinou obtíží s kojením, které v praxi jako laktační poradkyně řešíme.
První kojení po porodu trvá v průměru 50 minut...
První kojení významně ovlivňuje úspěšnost kojení v dalších dnech a týdnech po porodu. V některých případech se ale stále narušuje a zkracuje, aniž by k tomu byl vážný důvod.